Najlepsi nagrodzeni

21 czerwca 2018r. uczniowie klas siódmych oraz klas drugich i trzecich gimnazjalnych uczestniczyli w apelu podsumowującym sukcesy odniesione przez nich w drugim semestrze roku szkolnego 2017/2018. Wyróżnieni odbierali nagrody za konkursy i zawody sportowe o zasięgu szkolnym, miejskim, powiatowym, wojewódzkim, a nawet krajowym. Wszystkim nagrodzonym bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.   Joanna Wydmuch


Czytaj dalej...

Impreza ekologiczno- integracyjna –„Razem dla ekologii i integracji. Z ekologią za pan brat– razem możemy ocalić i zmienić świat”

W dniu 18.05.2018 r. w naszej szkole pod  Patronatem Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle odbyła się impreza ekologiczno- integracyjna –„Razem dla ekologii i integracji. Z ekologią za pan brat– razem możemy ocalić i zmienić świat”.  Patronat medialny: Radio Park, Gazeta Lokalna.  Wzięły w niej udział 7 placówek z naszego miasta: PSP nr11, PSP nr 5, Publiczne Przedszkole...


Czytaj dalej...

MISTRZOSTWA POLSKI BIAŁYSTOK 16.06.2018r. SZKOLNA DRUŻYNOWA LIGA LA rocznik 2002-2004

W sobotę 16.06.2018r. w Białymstoku odbył się Finał Krajowy Szkolnej Drużynowej Ligi LA dziewcząt i chłopców. Zawody przeprowadzone w sposób profesjonalny z bardzo uroczystą oprawą. Wyróżnienie zapalenia znicza na otwarcie Finału Krajowego dostąpiła obecna Mistrzyni Polski w pięcioboju Alicja Sielska. Reprezentanci naszej szkoły zdobyli na Mistrzostwach Szkolnej Drużynowej Ligi LA  5 medali. Starty dziewcząt na...


Czytaj dalej...

Święto Szkoły

21 maja obchodziliśmy święto naszej szkoły. Uroczystości rozpoczęły się od apelu, w czasie którego uczniowie 7b przypomnieli wszystkim historię naszego patrona, a klasy 4e i 2a przygotowały część artystyczną. Po apelu reprezentanci klas 4-7 wzięli udział w konkursie wiedzy o patronie i historii naszej szkoły. Największą wiedzą wykazali się uczniowie klas 4d i 4e, uzyskując...


Czytaj dalej...
0123
Start Historia szkoły
Historia

HISTORIA SZKOŁY

 

  • 22 maja 1945r. – otwarcie Szkoły Podstawowej nr1 przy ulicy S. Żeromskiego w Koźlu; prace rozpoczęli nauczyciele: M. Łuczkiewicz, M. Truś, K. Starczewska, L. Nowak, K. Lewacki, F. Fernezy, A. Głazowski i in.;
  • 3 września 1961 r. – położenie kamienia węgielnego pod budowę szkoły (wmurowanie aktu erekcyjnego);
  • rok szkolny 1961/1962 – uroczysty pochód młodzieży wszystkich szkół na plac budowy;
  • 5 lutego1963 r. – otwarcie Szkoły Podstawowej im gen. Karola Świerczewskiego – Pomnika Tysiąclecia; była to 27 „tysiąclatka” na Opolszczyźnie, a 534 w kraju; uroczystość otwarcia szkoły była zarazem inauguracją obchodów 800-lecia Koźla; szkołę wybudowano dzięki ofiarności społeczeństwa tutejszego powiatu, który jako jeden z pierwszych wykonał świadczenia na rzecz Społecznego Funduszu Budowy Szkół 1000-lecia Polski; przy budowie zaangażowana była kozielska jednostka wojskowa;
  • pomieszczenia szkoły:
  • działka o powierzchni 600m2 dająca możliwość młodym przyrodnikom przeprowadzania swoich doświadczeń;
  • pierwszy kierownik „tysiąclatki” – Eustachy Misiewicz;
  • liczba uczniów – 650;
  • liczba oddziałów – 18;
  • kadra pedagogiczna: S. Kluk, Z. Gomułkiewicz, K. Rogala, A. Trybus, A. Klon, J. Cieciura, M. Truś, M. Rogowska, A. Maciejewska, K. Jankowska, S. Ziemska, K. Starczewska, A. Głazowska, E. Bielecki,T. Waligóra, Z. Gralak, M. Łuczak.

 


W październiku 1993 roku w PSP nr 12, w nocy z soboty na niedzielę, w konsekwencji włamania do szkoły, wybuchł pożar. Włamywacze, prawdopodobnie chcąc zatrzeć ślady, podpalili gabinet dyrektora i sekretariat. W wyniku pożaru zniszczeniu uległa większość dokumentów i akt osobowych pracowników szkoły, a także część księgozbioru bibliotecznego. Część, w której pożar miał miejsce, była całkowicie zdewastowana i przez długi czas nieczynna z powodu toczącego się remontu. Przez kilka miesięcy lekcje i przerwy były skrócone. Sekretariat i gabinet dyrektora przeniesiono do innych pomieszczeń.

W pierwszej połowie lipca 1997 roku nasze miasto nawiedziła największa od kilkuset lat powódź. W nocy z 7 na 8 lipca zalane zostało całe Koźle. Bezpośrednio powódź dotknęła sześć szkół podstawowych, w tym naszą. Jak wiele ośrodków, także i my straciliśmy cały swój dobytek.

W wyniku kataklizmu nauczyciele wraz z uczniami zmuszeni byli pracować w różnych miejscach: prowadzili zajęcia w Szkole Podstawowej nr 20, Liceum nr 1 w Koźlu oraz w koszarach. Wiele klas wyjeżdżało na „zielone szkoły” w różne rejony Polski. W takich warunkach przetrwaliśmy 2 lata. W roku 1999 ukończono budowę. W pierwszym tygodniu nauki nastąpiło oficjalne otwarcie szkoły w obecności dyrekcji, władz miasta, sponsorów, nauczycieli, uczniów i rodziców.

11 listopada 2000 r. w 82. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Uchwałą Rady Miasta z dnia 28 września 2000 r. Publicznej Szkole Podstawowej nr 12 w Kędzierzynie – Koźlu nadano imię kadeta Zygmunta Kuczyńskiego.

Tego dnia przybyli do szkoły zaproszeni goście: kadeci, rodzina Zygmunta Kuczyńskiego – bratanek z córką – władze wojewódzkie, powiatowe i miejskie, a także byli żołnierze 10. Śląskiego Pułku Artylerii Mieszanej z Kędzierzyna Koźla, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Uroczystość poprzedziła Msza św. Za Ojczyznę odprawiona w kościele parafialnym. Po jej zakończeniu wszyscy udali się do szkoły, gdzie odbyła się dalsza część ceremonii. Akt nadania imienia Szkole odczytał przewodniczący Rady Miasta Ryszard Pacułt, a kadeci odsłonili tablicę pamiątkową. Następnie proboszcz kozielskiej parafii ks. dr Alfons Schubert i proboszcz ze Starej Kuźni ks. Teofil Cyryl poświęcili tablicę oraz pomnik upamiętniający 118 kadetów, którzy walczyli w III powstaniu śląskim.

21 maja każdego roku, począwszy od roku 2001, dla upamiętnienia udziału 118 kadetów (w tym kadeta Zygmunta Kuczyńskiego) w III powstaniu śląskim, w naszej szkole obchodzone jest święto szkoły.

Dyrektorzy PSP nr 12:


1963 – 1964     Eustachy Misiewicz

1964 – 1973     Alina Maciejewska

1973 – 1975     Krystyna Smogór

1975 – 1978     Iwona Jędrysiak

1978 – 1983     Elżbieta Paduszyńska

1983 – 1992     Adam Struś

1992 – 2002     Danuta Szubert

2002 - 2012     Iwona Gwiżdż – Kostyńska

od 01.09.2012r. - Joanna Hencel
 

 

 

 

 

 

 

Szukaj

LogowanieCzas i Data


Dzisiaj jest: Niedziela
24 Czerwca 2018
Imieniny obchodzą
Danuta, Dan, Danisz, Emilia, Jan,
Wilhelm

Do końca roku zostało 191 dni.
Zodiak: RakStworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.