Laureaci i Finaliści tegorocznych Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych w naszej szkole.

Zofia Mikrut- Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego, nauczyciel przygotowujący ucznia do konkursu: pani Katarzyna Banach-Kozielewska Arkadiusz Moskal- Laureat Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego, nauczyciel przygotowujący ucznia do konkursu: pani Roksana Maj-Hatłas Mateusz Wojtarowisz-Laureat Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego, nauczyciel przygotowujący ucznia do konkursu: pani Agnieszka Opiat-Tarka Julia Głombik- Finalista Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego, nauczyciel przygotowujący ucznia do konkursu: pani Elżbieta Kot Maik Janus- Laureat Wojewódzkiego...


Czytaj dalej...

XIX Miejski Konkurs Ortograficzny

Dnia  17.03. 2018 r.  w Osiedlowym Domu Kultury „Komes” w Kędzierzynie – Koźlu odbył się finał  XIX Miejskiego Konkursu Ortograficznego.  Tematem przewodnim była rzeka Wisła. Pierwsze zadanie uczestników polegało na poprawieniu pisowni  kilkunastu zwrotów i wyrażeń wielką lub małą literą. Następnie uczestnicy tworzyli nazwy mieszkańców miejscowości położonych nad Wisłą. Trzecim zadaniem było...


Czytaj dalej...

Nabór uczniów do klasy 4 i 7 sportowej


Czytaj dalej...

Apel podsumowujący I semestr roku szkolnego 2017/2018

1 luty 2018r. był w naszej szkole dniem podsumowania pracy i sukcesów uczniów w I semestrze roku szkolnego 2017/2018. W związku z tym odbyły się uroczyste apele. Najpierw dla klas IV, następnie dla klas V i VI. Z każdej klasy zostali wyczytani i poproszeni o wystąpienie uczniowie, którzy osiągnęli  średnią 4,75 i wyższą, a także ci...


Czytaj dalej...
0123
Start Nasz Patron
Patron

Patron szkoły -

kadet Zygmunt Kuczyński

 

Kadet Zygmunt Kuczyński urodził się w 1902 roku w Siedlcach. Jego ojciec był z zawodu kupcem, matka prowadziła prywatną szkołę kroju i szycia. Zygmunt uczęszczał do gimnazjum w Siedlcach. Na jesieni 1919 roku, zgodnie z życzeniem ojca, wraz z młodszym bratem Tadeuszem Bonawenturą, rozpoczął naukę w Korpusie Kadetów w Modlinie. W 1920 kadetom umożliwiono ochotniczy udział w wojnie polsko - bolszewickiej. Obydwaj bracia, Zygmunt i Tadeusz Bonawentura, wstąpili do wojska. Zygmunt walczył nad Bugiem, gdzie został wzięty do rosyjskiej niewoli. W kolumnie jeńców maszerował na wschód. Udało mu się jednak w lesie obezwładnić pilnującego go strażnika. Ukrył się w stogu siana. Nieprzyjaciel sprawdzał stóg za pomocą bagnetów. Zygmunt otrzymał trzy rany, mimo których przeżył, dzięki pomocy jakiej udzielił mu miejscowy rolnik.

W maju 1921 roku wybuchło trzecie powstanie śląskie. W środowisku kadetów powstał plan przyjścia powstańcom z odsieczą. W jednostce doszło do kontrolowanej dezercji. Uciekła pierwsza grupa prowadzona przez Stanisława Koszutskiego z kadetem Zygmuntem Kuczyńskim. Uciekinierzy dotarli do Sosnowca i Szopienic, gdzie w Naczelnej Komendzie Wojsk Powstańczych zostali przydzieleni do III baterii artylerii, 4 królewsko - huckiego pułku piechoty wojsk powstańczych.

2 czerwca 1921 roku bateria wraz z pułkiem obsadziła centralny odcinek frontu III powstania śląskiego na linii: Januszkowice - Raszowa - Łąki Kozielskie - Cisowa, luzując wykrwawiony 2 pp wojsk powstańczych. Dnia 4 czerwca Niemcy podjęli działania ofensywne, łamiąc zawieszenie broni, na odcinku od Koźla po Olszową, 4. pp przypadła obrona trójkąta: Januszkowice - Kłodnica i Raszowa - Kłodnica oraz linii kolejowej: Leśnica - Kędzierzyn. Niemcy przełamali pozycje powstańcze jednostkami Reichswery udającymi ochotnicze pułki. Część powstańców pułku uległa panice i wycofała się w kierunku południowym, poza Kędzierzyn. Kadeci artylerzyści, bronili się do ostatniego pocisku, a gdy nie starczyło amunicji, walczyli jako piechota na ulicach Kędzierzyna. Kadet Zygmunt Kuczyński został w czasie walki postrzelony w głowę i przetransportowany do szpitalika polowego w Starej Kuźni. Wieś jednak opanowali Niemcy, którzy wymordowali rannych powstańców w lesie między Starą Kuźnią a Kotlarnią. Wśród nich był Zygmunt Kuczyński. W latach trzydziestych w obrębie zbiorowej powstańczej mogiły urządzono cmentarz.

Kuczyński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Virtuti Militari kl. V, Krzyżem Walecznych, Śląską Wstęgą Waleczności i Zasług. Kadet Zygmunt Kuczyński poległ śmiercią bohatera w wieku 19 lat. "Nic dla mnie, wszystko dla Ojczyzny" - to była jego dewiza życiowa wpajana kadetom od czasów Szkoły Rycerskiej. Był przykłademzaangażowania się społeczeństwa polskiego w walkę o zachodnie ziemie Rzeczypospolitej. W 2007 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej nadano Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu imię kadeta Zygmunta Kuczyńskiego.

Kadet Zygmunt Kuczyński jest patronem naszej szkoły od 11 listopada 2000 roku.

 

 

Szukaj

LogowanieCzas i Data


Dzisiaj jest: Piątek
23 Marca 2018
Imieniny obchodzą
Eberhard, Feliks, Katarzyna, Kondrat,
Oktawian, Pelagia, Pelagiusz, Piotr,
Zbysław

Do końca roku zostało 284 dni.
Zodiak: BaranStworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.