Najlepsi nagrodzeni

21 czerwca 2018r. uczniowie klas siódmych oraz klas drugich i trzecich gimnazjalnych uczestniczyli w apelu podsumowującym sukcesy odniesione przez nich w drugim semestrze roku szkolnego 2017/2018. Wyróżnieni odbierali nagrody za konkursy i zawody sportowe o zasięgu szkolnym, miejskim, powiatowym, wojewódzkim, a nawet krajowym. Wszystkim nagrodzonym bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.   Joanna Wydmuch


Czytaj dalej...

Impreza ekologiczno- integracyjna –„Razem dla ekologii i integracji. Z ekologią za pan brat– razem możemy ocalić i zmienić świat”

W dniu 18.05.2018 r. w naszej szkole pod  Patronatem Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle odbyła się impreza ekologiczno- integracyjna –„Razem dla ekologii i integracji. Z ekologią za pan brat– razem możemy ocalić i zmienić świat”.  Patronat medialny: Radio Park, Gazeta Lokalna.  Wzięły w niej udział 7 placówek z naszego miasta: PSP nr11, PSP nr 5, Publiczne Przedszkole...


Czytaj dalej...

MISTRZOSTWA POLSKI BIAŁYSTOK 16.06.2018r. SZKOLNA DRUŻYNOWA LIGA LA rocznik 2002-2004

W sobotę 16.06.2018r. w Białymstoku odbył się Finał Krajowy Szkolnej Drużynowej Ligi LA dziewcząt i chłopców. Zawody przeprowadzone w sposób profesjonalny z bardzo uroczystą oprawą. Wyróżnienie zapalenia znicza na otwarcie Finału Krajowego dostąpiła obecna Mistrzyni Polski w pięcioboju Alicja Sielska. Reprezentanci naszej szkoły zdobyli na Mistrzostwach Szkolnej Drużynowej Ligi LA  5 medali. Starty dziewcząt na...


Czytaj dalej...

Święto Szkoły

21 maja obchodziliśmy święto naszej szkoły. Uroczystości rozpoczęły się od apelu, w czasie którego uczniowie 7b przypomnieli wszystkim historię naszego patrona, a klasy 4e i 2a przygotowały część artystyczną. Po apelu reprezentanci klas 4-7 wzięli udział w konkursie wiedzy o patronie i historii naszej szkoły. Największą wiedzą wykazali się uczniowie klas 4d i 4e, uzyskując...


Czytaj dalej...
0123
Start Nasz Patron
Patron

Patron szkoły -

kadet Zygmunt Kuczyński

 

Kadet Zygmunt Kuczyński urodził się w 1902 roku w Siedlcach. Jego ojciec był z zawodu kupcem, matka prowadziła prywatną szkołę kroju i szycia. Zygmunt uczęszczał do gimnazjum w Siedlcach. Na jesieni 1919 roku, zgodnie z życzeniem ojca, wraz z młodszym bratem Tadeuszem Bonawenturą, rozpoczął naukę w Korpusie Kadetów w Modlinie. W 1920 kadetom umożliwiono ochotniczy udział w wojnie polsko - bolszewickiej. Obydwaj bracia, Zygmunt i Tadeusz Bonawentura, wstąpili do wojska. Zygmunt walczył nad Bugiem, gdzie został wzięty do rosyjskiej niewoli. W kolumnie jeńców maszerował na wschód. Udało mu się jednak w lesie obezwładnić pilnującego go strażnika. Ukrył się w stogu siana. Nieprzyjaciel sprawdzał stóg za pomocą bagnetów. Zygmunt otrzymał trzy rany, mimo których przeżył, dzięki pomocy jakiej udzielił mu miejscowy rolnik.

W maju 1921 roku wybuchło trzecie powstanie śląskie. W środowisku kadetów powstał plan przyjścia powstańcom z odsieczą. W jednostce doszło do kontrolowanej dezercji. Uciekła pierwsza grupa prowadzona przez Stanisława Koszutskiego z kadetem Zygmuntem Kuczyńskim. Uciekinierzy dotarli do Sosnowca i Szopienic, gdzie w Naczelnej Komendzie Wojsk Powstańczych zostali przydzieleni do III baterii artylerii, 4 królewsko - huckiego pułku piechoty wojsk powstańczych.

2 czerwca 1921 roku bateria wraz z pułkiem obsadziła centralny odcinek frontu III powstania śląskiego na linii: Januszkowice - Raszowa - Łąki Kozielskie - Cisowa, luzując wykrwawiony 2 pp wojsk powstańczych. Dnia 4 czerwca Niemcy podjęli działania ofensywne, łamiąc zawieszenie broni, na odcinku od Koźla po Olszową, 4. pp przypadła obrona trójkąta: Januszkowice - Kłodnica i Raszowa - Kłodnica oraz linii kolejowej: Leśnica - Kędzierzyn. Niemcy przełamali pozycje powstańcze jednostkami Reichswery udającymi ochotnicze pułki. Część powstańców pułku uległa panice i wycofała się w kierunku południowym, poza Kędzierzyn. Kadeci artylerzyści, bronili się do ostatniego pocisku, a gdy nie starczyło amunicji, walczyli jako piechota na ulicach Kędzierzyna. Kadet Zygmunt Kuczyński został w czasie walki postrzelony w głowę i przetransportowany do szpitalika polowego w Starej Kuźni. Wieś jednak opanowali Niemcy, którzy wymordowali rannych powstańców w lesie między Starą Kuźnią a Kotlarnią. Wśród nich był Zygmunt Kuczyński. W latach trzydziestych w obrębie zbiorowej powstańczej mogiły urządzono cmentarz.

Kuczyński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Virtuti Militari kl. V, Krzyżem Walecznych, Śląską Wstęgą Waleczności i Zasług. Kadet Zygmunt Kuczyński poległ śmiercią bohatera w wieku 19 lat. "Nic dla mnie, wszystko dla Ojczyzny" - to była jego dewiza życiowa wpajana kadetom od czasów Szkoły Rycerskiej. Był przykłademzaangażowania się społeczeństwa polskiego w walkę o zachodnie ziemie Rzeczypospolitej. W 2007 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej nadano Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu imię kadeta Zygmunta Kuczyńskiego.

Kadet Zygmunt Kuczyński jest patronem naszej szkoły od 11 listopada 2000 roku.

 

 

Szukaj

LogowanieCzas i Data


Dzisiaj jest: Niedziela
24 Czerwca 2018
Imieniny obchodzą
Danuta, Dan, Danisz, Emilia, Jan,
Wilhelm

Do końca roku zostało 191 dni.
Zodiak: RakStworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.